Přemysl Vaculík

Motivace z mého pohledu

Co se tak dívám po Youtube, tak si nelze nevšimnout stále populárnějších motivačních videí. Vždy před vámi stojí/sedí nějaký človíček a ukazuje vám, co všechno dokázal, jak je něco skvělé a jak to dokáže každý. Do toho samozřejmě přidá motivační hudbu, nahodí smutný výraz, který se postupně mění v optimistický ke konci videa, ale pak ještě jednou nahodí smutný výraz.

Jako příklad jsem si vybral Datla. Člověk, který u mě vzbudil podezření, že se jedná jen o zlatokopa, který by udělal cokoliv pro trochu peněz. Navíc celé video na mě působí jiným dojmem, než co zamýšlel. Rozhodně by mě něco takového nemotivovalo.

Najdou se tací, co si ho vezmou jako příklad a něco se sebou začnou dělat, ale upřímně, jaký člověk. Navíc v podstatě dokázal nejmíň z těch, co vytvořili motivační video – aspoň co jsem viděl. Přibrat několik kil převážně svalové hmoty je velmi jednoduché. Pokud patříte mezi hubenější lidi, tak asi nikdy nepochopíte, kolik úsilí je potřeba na zhubnutí, případně na přeměnu tuku ve svaly.

Odhaduji, že toto video je jen účelné. Moc českých Youtuberů se do toho nepustilo, tak proč to nezkusit. Rozhodně bude vyzdviženo při vyhledávání, ale do motivace jako takové má daleko. Psí výraz a emotivní hudba není motivující, ne pro mě.

Pak je tu ale zcela jiné video, které motivuje více, byť ani tak není zamýšleno. MadBros má na svém kanálu novinku nesoucí název POVOLÁNÍ YOUTUBER aneb JAK SE ŽIVÍ YOUTUBEM. V podstatě jen vysvětluje, co a jak kolem vydělávání na Youtube. Předkládá fakta a vlastní zkušenosti úspěšných Youtuberů.

Zde si odhaduji říci, že bude mít větší motivační efekt, než něco srdceryvného, co je po tunách na Youtube a jinde.

Jak správně motivovat?

motivace

V podstatě mě toto přivádí k myšlence, že nejlepší motivací není zpráva hlásající, že mě bude motivovat, ale informace poukazující pro průběh, fakta nebo změnu. V podstatě zde jde o vytvoření cíle.

Jak jsem se během svého života naučil, nejlepší motivací je cíl. Pokud někdo uvidí video od MadBros, tak si může vytvořit cíl, že bude stejně úspěšný a půjde si za tím. Nebo uvidí Fattyho, jak zhubl polovinu své váhy v průběhu času (zatím se tak neděje a nevím, jestli někdy bude).

Pokud se tedy chcete správně motivovat, nedívejte se na motivační videa ukazující zkreslenou realitu. Vyhledejte si cíl a za ním si běžte. Nikdo vás nenakope do zadku tak dobře, jako vy sami. Jen vlastní odhodlání a plnění cíle s vámi dokáže pohnout. Ne nějaké příručky a rady kolem motivace.

nahoru